Co je kouření

Závislost na tabáku začíná jako závislost psychosociální (na cigaretě jako takové, bez ohledu na její složení). Po určité době se většinou připojuje i závislost fyzická (klasická drogová závislost na nikotinu). Fyzická závislost může později převažovat. Cigareta funguje jen jako něco, co zabrání abstinenčním příznakům, aniž vlastně výrazně chutná, či poskytuje jiný požitek. Není nám po ní lépe, ale přestane nám po ní být hůře.

Jak překonat psychosociální závislost?
Zamyslete se, které situace jsou pro vás typicky „kuřácké“, a připravte si předem náhradní řešení, abyste se neocitli v situaci „Co budu teď dělat místo kouření?“. Pokud jde o momenty, kterých se lze vyvarovat, zkuste se jim skutečně alespoň na tři měsíce vyhnout. Změňte své zvyky. Jako příklad může posloužit pití kávy. Změňte chuť své kávy. Přidejte do ní cukr nebo mléko. Pijte tureckou kávu místo překapávané. Zkuste ji pít vestoje. Anebo ji zkuste 3 měsíce nepít vůbec. Máte-li nízký tlak, pijte místo ní zelený čaj nebo light colové nápoje, abyste nepřibrali. Jestliže se kritické „kuřácké situaci“ vyhnout nemůžete, přichystejte si předem jiný program. Jděte si po jídle vyčistit zuby, trénujte s masážní gumovou kuličkou do ruky, zapalte si svíčku, namočte si ruce, provádějte dechová cvičení, vyběhněte patro nahoru a dolů, vymačkejte si citron. Zkrátka cokoli – hlavně ne kouřit!

Kouření je především naučené chování.
Chcete-li přestat kouřit, je třeba změnit své zvyky, a to jde jedině aktivně, na základě vlastního rozhodnutí a snažení. Rodina, partner, ani léky vaše rozhodnutí nemohou nahradit. Samozřejmě mnohaleté návyky nelze odstranit ze dne na den. Změna chování je dlouhodobý proces, trvá několik měsíců, někdy i let. Vzpomeňte si, jak dlouho vám trvalo, než jste se naučili kouřit a zařadili cigaretu do svého denního stereotypu. Nyní je třeba změnit životní styl a návyky obdobně, jako když jste kouřit začali.